Szosa – tym razem nie o drogach, a rowerach (część II – kierunek Żyrardów)

Dziś kolejna część mini-poradnika dla tych którzy jeżdżą na szosie od niedawna i jeszcze nie wiedzą, gdzie najlepiej, dla tych którzy chcieliby zacząć szosową przygodę, ale się boją, czy da się gdzieś po okolicy pojeździć, ale też i dla starych wyjadaczy, którzy może jeszcze nie wszystko odkryli, a także mogą coś dorzucić od siebie (jak przy odcinku „na Błonie”). Tym razem kierunek Żyrardów.

Jedne z najlepszych terenów dla roweru szosowego, a biorąc pod uwagę świeże powietrze, znikomy ruch czegokolwiek, stan nawierzchni oraz walory przyrodnicze może i najlepsze, rozciągają się na zachód od drogi wojewódzkiej DW 579 na wysokości Kuklówki Zarzecznej.

Do niedawna, żeby się tam dostać, trzeba było jechać ruchliwymi i słabymi nawierzchniowo DW 719 oraz  DW 579, albo przebijać się do Kuklówki przez Książenice (kostka brukowa i płyty betonowe) oraz Radonie, Musuły i Osowiec (słabe i dziurawe drogi).

Od zeszłego roku mamy jednak dostępne warianty dojazdu, dzięki którym nie musimy obawiać się o urwanie koła, czy złapanie gumy J Do Kuklówki możemy dojechać, w dużej mierze, drogą serwisową przy zmodernizowanej S8. Do wyboru mamy drogę przez Bieniewiec (to najgorszy jakościowo wariant, ale przejezdny) i Grzymek (rekomendowany ze względu na jakość drogi, jak i jej walory widokowe).

Przykładowy dojazd do Kuklówki

 

Malowniczy Grzymek

Jeśli pojedziecie przez Grzymek to krótki odcinek (ok. 700 m) musicie przejechać DW 579, w przypadku Bieniewca, prawie wystarczy przejechać na drugą stronę. W obu wariantach należy wjechać w drogę prowadzącą na Budy Józefowskie (od Grzymka jest to droga przed szkołą – w lewo; od Bieniewca jest to droga za szkołą – w prawo).

Alternatywnym dojazdem jest podróż przez wspomnianą kostkę i płyty betonowe w Książenicach. Z tym, że dalej zamiast dziurawych asfaltów – które do niedawna straszyły kolarzy – dostępne są pięknie wyremontowane drogi (ul. Widokowa i Centralna w Radoniach, ul. Grodziska w Zapolu, ul. Na Skraju we Władysławowie, ul. Zdrojowa w Zalesiu), którymi dojedziecie do drogi serwisowej przy S8. Stąd już przysłowiowy rzut beretem do Bieniewca lub Grzymka.

Malowniczy Grzymek

Co dalej? Dalej hulaj dusza, piekła nie ma 🙂 Właściwie można jeździć po wszystkich drogach w tym rejonie, pomiędzy DW 579 a DW 719 i Żyrardowem. Na prawie wszystkich są dobre i świetne nawierzchnie, bardzo mały ruch samochodowy, całkiem sporo rowerzystów, w tym szosowców.

Gdzieś w okolicy Bud Michałowskich

Wracając do proponowanej trasy przejazdu, do Bud Józefowskich kierujecie się jedyną możliwą drogą na wprost. Potem na rozwidleniu można skręcić w lewo lub pojechać prosto.

Gdzieś w okolicy Bud Michałowskich

Jeśli skręcicie w lewo to proponuję potem w prawo, znowu w lewo i jeszcze raz w prawo. Tak dojedziecie do Starych Bud Radziejowskich, a potem Bud Michałowskich. Dojeżdżacie do kolejnego rozwidlenia, na którym znowu nie ma znaczenia co wybierzecie, bo wybierzecie dobrze 🙂 Jeśli jednak zdecydujecie się pojechać prosto (w drogę podporządkowaną) to przejedziecie obok urokliwego Folwarku Stare Budy i dojedziecie do Podlasia.

Folwark Stare Budy

Dalej jest długa, lekko wijąca się droga, którą przez Bieganów (pod torami kolejowymi) dojedziecie do Mariampolu i Korytowa. Stąd możecie się wrócić, albo ulicą Szkolną a następnie Adama Mickiewicza dojechać do centrum Żyrardowa. Jeśli ktoś jeszcze nie był to bardzo polecam zwiedzenie miasta i obiad! To zresztą może być cel zupełnie odrębnej podróży 🙂

Żyrardów
Żyrardów
Zalew w Żyrardowie

Z Żyrardowa można wrócić przez Międzyborów, miejskimi uliczkami Żyrardowa, albo – najprościej – szosą DW719, a potem ul. Kopernika i ul. Heweliusza do Bieganowa. Stamtąd proponuję obrać kierunek na Budy Michałowskie. Jeśli wybierzecie ul. Cedrową to znajdziemy się w terenie wąskich, wijących się asfaltowych uliczek, wśród urokliwych pól, zagajników, cieków wodnych. Główną ulica w tej okolicy jest Księdza Baranowskiego, którą możecie dojechać do Potockiego i skierować się na Budy-Grzybek. Potockiego potem przechodzi w Szkolną, którą dostaniecie się do miejsca startu w Kuklówce Zarzecznej.

Leniwie w okolicach Podlasia

Wariantów mniejszych dróg, uliczek, jest wiele i trudno byłoby je tu wszystkie opisać. Natomiast chcę was ostrzec przed wariantem przejazdu Chełmońskiego (Jaktorów, Kołaczek w kierunku Kuklówki). Dojazd tam jest uroczy, bo przejeżdża się przez rzeczkę Pisię-Tuczną, i początek nie najgorszy, ale w okolicy Maruny i Czarnego Lasu (ul. Miętowa) nawierzchnia jest niestety w bardzo złym stanie!

Stare Budy Radziejowskie – pusta droga, piękna okolica 🙂

Poniżej przykładowy opisywany wyżej wariant przejazdu przez Grzymek, Budy Józefowskie, Bieganów do Żyrardowa, a potem przez Międzyborów do Bud Michałowskich, pod Jaktorów i powrót przez Bieniewiec. Razem z Żółwina i z powrotem ok. 75 km. Trasa dostępna dla każdego rodzaju roweru 🙂

Proponowana 75 km trasa

W następnym odcinku opiszę trasy po południowej stronie S8, czyli na Mszczonów i Tarczyn 🙂

Dodaj komentarz