Pożar w domu znanego architekta

Wczoraj w Tereni doszło do dramatycznego zdarzenia, w którym zajął się ogniem i niemalże doszczętnie spłonął dom przy ulicy Granicznej 13. Właścicielem i jedynym mieszkańcem spalonego domu jest Pan Janusz Tofil, znany polski architekt i twórca sztuki sakralnej, którego twórczość możemy podziwiać w naszym regionie. Jest m.in. autorem rozbudowy kościoła pw. Św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej, czy zespołu klasztornego Sióstr Dominikanek w Grodzisku Mazowieckim.

Pomimo heroicznej walki z żywiołem kilku zastępów straży pożarnej (w tym również OSP Żółwin) domu niestety nie udało się uratować.

 

Tego ciągle młodego duchem starszego Pana (91 lat), ze względu na jego dorobek artystyczny, można by przedstawiać bardzo długo. Jego skróconą biografię oraz listę jego wybranych prac możemy znaleźć na stronach Wikipedii pod hasłem Janusz Tofil: https://pl.wikipedia.org/wiki/Janusz_Tofil

Od wczoraj, w wyniku pożaru, ten niezwykły człowiek został bez własnego dachu nad głową. To co udało się uratować z pogorzeliska to kilka ubrań, trochę rzeczy z kuchni i nieliczne pamiątki rodzinne.

W całym tym niezwykle przykrym wydarzeniu, bardzo pozytywną postawę wykazali strażacy biorący udział w akcji gaszenia, jak również nasza gminna Straż Miejska oraz Środowiskowy Ośrodek Pomocy Społecznej w Brwinowie. Ich reakcja na potrzebę niesienia doraźnej pomocy potrzebującemu była błyskawiczna.

Pan Janusz, póki co, przebywa obecnie u swojej rodziny w Warszawie. Ze względu jednak na trudne warunki lokalowe nie wiadomo jak długo będzie mógł tam pozostać. Problemem jest zarówno mała powierzchnia mieszkalna, jak i brak windy do mieszkania w bloku na piątym piętrze, która w wieku Pana Janusza (ponad dziewięćdziesiąt lat) byłaby dla niego dużym ułatwieniem.

Poza tym, jak twierdzi sam zainteresowany, „starych drzew się nie przesadza”. Pan Janusz nie wyobraża sobie życia w innym miejscu niż Żółwin i Terenia i bardzo chciałby tu jeszcze wrócić.

Nie wiemy jak się skończy ta historia. Będziemy śledzili dalsze losy Pana Janusza Teofila i informowali o nich.

Dodaj komentarz