Szosa – tym razem nie o drogach, a rowerach 🚲 (część I – ↗️ kierunek Błonie ↗️)

Na naszych łamach nie raz publikowaliśmy propozycje tras rowerowych w naszej okolicy, bliższej i dalszej – znajdziecie je tu: http://naszzolwin.pl/category/nasze-pasje/rowery/ Większość z nich była przeznaczona dla uniwersalnych rowerów (górskich, trekkingowych, miejskich, czy też coraz popularniejszych fitness i gravel). Raczej trudno po tych trasach byłoby odnaleźć się rowerem szosowym, które zdobywają sobie coraz większą popularność. Zatem nadrabiamy nasze „niedopatrzenie”.

🚲Rower szosowy🚲 jak sama nazwa wskazuje, wymaga dobrej nawierzchni, czyli twardej, równej, bez setek dziur. Najlepiej asfaltowej i o małym natężeniu ruchu lub szerokiej jezdni. W samym Żółwinie jedynie Graniczna spełnia takie warunki, niewiele lepiej jest w Podkowie, ale im dalej na zachód od Gminy Brwinów i Podkowy, tym lepiej. Pokażemy kilka różnych obszarów, które można ze sobą łączyć, tworząc trasy i pętle ponad 💯 km.

↗️Kierunek Błonie↗️ To dotychczas chyba najpopularniejsze rejony dla kolarzy szosowych w naszej okolicy.

1️⃣ Najprostsza trasa to pętla do Błonia przez Brwinów i z powrotem przez Milanówek. Wariantów jest kilka, najlepszy, bo z najmniejszym natężeniem ruchu samochodowego i w przeważającej części z bardzo dobrą nawierzchnią wygląda tak:

Żółwin (Kasztanowa) – Podkowa Leśna (Al. Jana Pawła II, Brwinowska) – Brwinów (Wilsona, Piłsudskiego) – Kotowice – Milęcin – Czubin (DW 720) – Rokitno (DW 720) – Błonie (DW 720, na rondzie w lewo w Poniatowskiego) – Milęcin (to najmniej uczęszczany fragment trasy przez samochody i o najlepszej nawierzchni) – Żuków (za wiaduktem skręcamy w prawo w Kwiatową) – Milanówek (Kwiatowa, w lewo w Kościuszki) – Falęcin – Kotowice  (cały czas zgodnie z pierwszeństwem przejazdu) – Brwinów (powrót jak wcześniejszy dojazd) – Podkowa Leśna – Żółwin /ok. 33km/.

Pętla Żółwin – Brwinów – Błonie – Milanówek – Brwinów – Żółwin

2️⃣ Wyżej wymienioną trasę łatwo modyfikować i łączyć z innymi. Bardzo popularnym odcinkiem dla szosowców jest odcinek Rokitno Majątek (DW 720) – Wolica (DW 700) – Płochocin (DW 701) – Domaniewek (DW 701) – Domaniew  (DW 701) – Pruszków (Żbikowska, Przejazdowa, Promyka) – Moszna i powrót tą samą trasą /ok. 20 km/ albo przez Koszajec do Brwinowa.

Rokitno – Płochocin Domaniew – Pruszków – Moszna

3️⃣ Kolejnym wariantem na dłuższą eskapadę jest wyjazd do Kampinosu. Na wspomnianym rondzie w Błoniu skręcamy w prawo do szosy poznańskiej i zaraz z niej zjeżdżamy na Lesznowską. Potem DW 579 (lub inny wariant) do Leszna i jesteśmy w Kampinoskim Parku Narodowym. Tu polecamy kontynuowanie trasy DW 579, przez Julinek do skrętu na Kiścinne. Następnie Wiersze, Truskawka, Janówek, Kaliszki, skąd możemy wrócić, albo zrobić małą pętlę przez Adamówek, Łosią Wólkę lub Adamówek /ok. 60-70 km/. Oczywiście Kampinos otwiera wiele więcej możliwości – można dojechać nad Wisłę, albo go okrążyć i przez Izabelin wrócić do Leszna.

Na wymienionych trasach w weekendy można spotkać wielu kolarzy, a ruch samochodowy jest bardzo umiarkowany. Oczywiście proponowane trasy dostępne są dla każdego rodzaju roweru.

👉 W następnym odcinku opiszemy trasy w kierunku ↗️ Żyrardowa ↗️

Dodaj komentarz