Czy WKD dojedzie do stacji metra Centrum?

Niedawno odbyła się prezentacja planowanego remontu linii średnicowej PKP (przesuniętego na lata 2022-2026). W nowej odsłonie zapowiadane są dość rewolucyjne zmiany, jak np. nowe przystanki, a także propozycja wydłużenia linii WKD do stacji metra Centrum.

PKP PLK proponuje też właścicielom Warszawskiej Kolei Dojazdowej (to władze Mazowsza i kilku gmin wzdłuż jej trasy), by przedłużyć tory WKD-ki od al. Jana Pawła II pod Al. Jerozolimskimi w pobliże stacji metra Centrum.

Niedawno władze WKD przekonywały, że to niemożliwe technicznie, bo po drodze są przejścia podziemne pod rondem Czterdziestolatka i między Dworcem Centralnym a hotelem Marriott. Dlatego tory WKD trzeba by zagłębić na poziom -2, a zjazd musiałby się zaczynać zaraz za Dworcem Zachodnim. Byłaby to więc duża i droga inwestycja.

Według prezesa Merchela projektanci remontu linii średnicowej wykazali jednak, że przedłużenie linii WKD jest możliwe technicznie, a szczegóły musiałby opracować zarząd tej kolejki. – To niepowtarzalna okazja, by stworzyć w centrum Warszawy zwarty węzeł kolejowy – przekonuje szef PKP PLK.

Dojście podziemne do stacji metra Centrum o długości 100-120 m z nowej stacji końcowej WKD objęłoby też Dworzec Śródmieście. Peron WKD znajdowałby się na wysokości tej stacji, gdzie jak pisaliśmy w „Stołecznej” pod koniec stycznia, podwoi się liczba torów i powstaną dwa perony wyspowe.

 
Więcej:

Dodaj komentarz