Znamy już kandydatów na radnych w naszym okręgu

W tym roku wybory samorządowe będą odbywały się według zmienionych zasad. Niestety nie są one korzystne dla kandydatów i komitetów niezależnych, które w małych miejscowościach w ubiegłych latach z powodzeniem funkcjonowały i zdobywały sobie sympatyków i mandaty. Po zmianach, w takiej Gminie jak Brwinów (czyli powyżej 20 tys. mieszkańców), żeby mieć szanse na wybór trzeba zawalczyć o głosy w całej Gminie, a nie tylko w swoim okręgu. Żółwin w obecnych wyborach tworzy wspólny okręg wyborczy razem z Owczarnią, Terenią i Otrębusami. Z naszego okręgu zostanie wybranych 5 radnych, przy czym żadna z miejscowości nie ma gwarancji, że będzie miała swojego reprezentanta.

Kandydaci z Żółwina w okręgu wyborczego nr 3 (Żółwin, Owczarnia, Terenia, Otrębusy) – w porządku alfabetycznym – to:

ŁUKASIEWICZ Krzysztof Antoni (Koalicyjny Komitet Wyborczy Platforma. Nowoczesna Koalicja Obywatelska)

HEJNO Anna Maria (Koalicyjny Komitet Wyborczy Platforma. Nowoczesna Koalicja Obywatelska)

NYC Paweł (Koalicyjny Komitet Wyborczy Platforma. Nowoczesna Koalicja Obywatelska)

OLEJNICZAK Agnieszka (Komitet Wyborczy Wyborców Arkadiusza Kosińskiego „Dobro Wspólne”)

STREŻYŃSKI Józef (Komitet Wyborczy Wyborców Arkadiusza Kosińskiego „Dobro Wspólne”)

SUMERA Marcin (Koalicyjny Komitet Wyborczy Platforma. Nowoczesna Koalicja Obywatelska)

Trzeci zarejestrowany komitet wyborczy Prawa i Sprawiedliwości nie ma na swojej liście żadnego kandydataz Żółwina.

Warto zauważyć, że najwięcej kandydatów z Żółwina (aż 4 na 5) wystawił Koalicyjny Komitet Wyborczy Platforma. Nowoczesna Koalicja Obywatelska, którego liderem na liście jest Paweł NYC z Żółwina. Dwóch kandydatów z Żółwina (na 7 miejsc na liście) wystawia Komitet Wyborczy Wyborców Arkadiusza Kosińskiego „Dobro Wspólne” (liderem listy jest Sławomir RAKOWIECKI z Owczarni).

Podsumowując na liście:

 • Komitetu Wyborczego Wyborców Arkadiusza Kosińskiego „Dobro Wspólne” jest po 2 kandydatów z Żółwina i Owczarni oraz 3 kandydatów z Otrębus,
 • Komitetu Wyborczego Prawa i Sprawiedliwości brak jest kandydatów z Żółwina, jest 2 kandydatów z Owczarni, 4 kandydatów z Otrębus i 1 z Kań,
 • Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Platformy. Nowoczesnej Koalicji Obywatelskiej jest 4 kandydatów z Żółwina i 1 kandydat z Otrębus.

Łącznie poszczególne miejscowości mają następującą liczbę kandydatów:

 • Żółwin – 6
 • Owczarnia – 4
 • Terenia – 0
 • Otrębusy – 8
 • Kanie – 1 (przypomnijmy, że Kanie wraz z mniejszymi sołectwami Gminy Brwinów mają swój odrębny okręg nr 4)

* * *

Wyjaśnijmy teraz krótko zawiłości nowych zasad wyborczych i porównajmy co i jak zmieniło się względem roku 2014.

W ubiegłym roku byliśmy pewni, że Żółwin będzie miał swojego reprezentanta, gdyż o wyborze na radnego rozstrzygała liczba ważnie oddanych głosów na poszczególnych kandydatów w danym okręgu wyborczym (Żółwin tworzył odrębny okręg wyborczy). Kandydatów na radnego z szansami na zwycięstwo mógł wystawić również mały niezależny komitet wyborców, co często działo się z sukcesami w Polsce. Obecnie tak będzie tylko w gminach do 20 tys. mieszkańców. W większych, do jakich zalicza się Gmina Brwinów, w podziale mandatów uczestniczą tylko listy kandydatów tych komitetów wyborczych, na których listy w skali gminy oddano co najmniej 5% ważnie oddanych głosów.

W związku z tymi zmianami największe szanse mają duże komitety wyborcze, które swoim zasięgiem obejmują całą gminę. Tak więc kandydaci niezależni musieli w tym roku poszukać miejsca na listach wyborczych dużych komitetów, w tym komitetów tworzonych przez partie polityczne. Tak właśnie stało się też w naszej gminie. W poprzednich wyborach w Gminie Brwinów brało udział 15 komitetów wyborczych, z których część zarejestrowała kandydatów tylko w jednym okręgu. W tym roku całej Gminie w wyborach na radnego wystartują tylko 3 komitety:

 • Komitet Wyborczy Wyborców Arkadiusza Kosińskiego „Dobro Wspólne”
 • Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość
 • Koalicyjny Komitet Wyborczy Platforma. Nowoczesna Koalicja Obywatelska

Co więcej żadna z miejscowości tworzących okręg nie ma gwarancji, że będzie miała swojego radnego. Nie decyduje o tym, ani liczba kandydatów, ani liczba oddanych głosów na pojedynczych kandydatów. Może się okazać, że jeden z kandydatów z Żółwina zdobędzie najwięcej głosów w naszym okręgu, ale jego lista wyborcza nie uzyska poparcia w całej Gminie Brwinów na poziomie co najmniej 5% ważnie oddanych głosów i mandatu nie zdobędzie. Tak więc teoretycznie Żółwin może mieć aż 5 radnych, co jest praktycznie nierealne, może mieć 1 radnego lub więcej, albo nie mieć go w ogóle.

Przypomnijmy, że wybory już w dniu 21 października 2018 r. (niedziela).

Jak tylko kandydaci ruszą z kampanią wyborczą będziemy starali się przybliżyć ich sylwetki i programy.

Dodaj komentarz