Jak Gmina Brwinów stoi z kasą? 💰

Ostatnio w lokalnej prasie i mediach społecznościowych coraz częściej pojawia się temat zadłużenia samorządów oraz rankingi najbogatszych i najbiedniejszych gmin. Postanowiliśmy sprawdzić jak w tych zestawieniach wygląda Gmina Brwinów.

Jeśli chodzi o zadłużenie gmin, zachęcamy do lektury artykułu, który ukazał się 27 czerwca 2018 r. w Serwisie Samorządowym PAP:
Zgodnie z raportem finansowym na koniec IV kwartału 2017 r., całkowite zadłużenie Gminy Brwinów wyniosło 38,6 mln zł, co w przeliczeniu na jednego mieszkańca dało kwotę 1504 zł. Oznacza to, że wśród wszystkich 2478 gmin w Polsce, Gmina Brwinów plasuje się w czwartej setce pod względem zadłużenia per capita (ponad 2000 gmin jest mniej zadłużonych niż my). Dla porównania, całkowite zadłużenie Gminy Grodzisk Mazowiecki wyniosło 70,5 mln zł (1540 zł na mieszkańca), a Miasta Podkowa Leśna 5,9 mln zł (1534 zł na mieszkańca). Jako ciekawostkę, sprawdziliśmy również ile wynosi zadłużenie partnerskiej Gminy Trzebiatów – otóż całkowite zadłużenie jest mniejsze niż nasze o blisko 12 milionów i wynosi 26,9 mln złotych. Jednak w przeliczeniu na mieszkańca mają nieco gorszy wynik niż Brwinów – 1636 zł.
Kwestia zamożności Gmin jest bardziej problematyczna. Pojawiają się różne rankingi, które uwzględniają różne wskaźniki. My ponownie oprzemy się na danych opublikowanych w Serwisie Samorządowym PAP:
Pierwsze miejsce – po raz kolejny w tym rankingu – zajął Kleszczów (woj. łódzkie), który dzięki temu, że na jego terenie znajdują się
Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów oraz Elektrownia Bełchatów uzyskuje bardzo wysokie wpływy do budżetu z opłaty eksploatacyjnej i podatków od nieruchomości. W 2017 r. dochody na jednego mieszkańca w Kleszczowie wyniosły 47 tys. zł, co jest wynikiem nieosiągalnym dla innych gmin.
Nasza Gmina Brwinów z dochodem 5 066 tys. zł na mieszkańca znalazła się na 291 miejscu. Pruszków z dochodem per capita wyższym o 11 zł zajął 285 miejsce, Grodzisk Mazowiecki z dochodem per capita o 14 zł mniejszym uplasował się na 299 miejscu. Najwyższe miejsce spośród sąsiednich Gmin zajął Nadarzyn – 21 miejsce (7914 zł) a tuż za nim znalazła się Podkowa Leśna – 23 miejsce (7824 zł).

Dodaj komentarz