Żółwińskie ślady powstania warszawskiego

Dziś kolejna, już 74, rocznica wybuchu powstania warszawskiego. Z tej okazji warto przypomnieć, że mieszkańcy naszej miejscowości swoimi czynami pięknie zapisali się na kartach powstańczej historii.

Najbardziej znanym i bez wątpienia najważniejszym przykładem niesienia pomocy powstańcom był Henryk Witaczek, ówczesny właściciel dworu w Żółwinie (tego przy Wolcie). Na terenie jego majątku schronienie znajdowali uchodźcy ze zrujnowanej Warszawy, a wśród nich między innymi Maria Dąbrowska, czy Ewa Szelburg-Zarembina. W Żółwinie przebywał również Ferdynand Ossendowski, słynny podróżnik i pisarz, który spędził w Żółwinie ostatnie miesiące swojego życia (zmarł nagle na skutek poważnych dolegliwości żołądkowych, niedługo po przewiezieniu z Żółwina do szpitala w Grodzisku Mazowieckim, krótko przed nadejściem Armii Czerwonej na początku 1945 r.). Witaczkowi zawdzięczamy również uratowanie części wyposażenia Szpitala Dzieciątka Jezus z popowstaniowej Warszawy oraz Sierocińca ks. Baudouina, który po wyrzuceniu z Warszawy w 1944 r. został przeniesiony do Milanówka.

Warto wspomnieć również o historii Teresy Komender, która choć w czasie okupacji mieszkała w Częstochowie, w momencie wybuchu Powstania Warszawskiego znalazła się w Warszawie. Trafiła do niej jako łączniczka przywożąca do stolicy meldunki AK z Częstochowy. Przez całe powstanie, jako sanitariuszka, dzielnie pomagała rannym w szpitalu powstańczym na Chmielnej. Po upadku powstania Teresa Komender znalazła się wraz z rannymi żołnierzami AK w obozie jenieckim w Zeithein. O lekarzach i sanitariuszach powstańczej Warszawy, w tym Teresie Komender, nakręcono film pt. „Chcieliśmy żyć. Powstanie i medycyna” w reżyserii Marka Widarskiego. O losach sanitariuszek można również przeczytać w reportażu pt. „Potworność i piękno”.

Czy znacie jeszcze jakieś inne żółwińskie historie związane z Powstaniem Warszawskim?

/zdj. Sylwester „Kris” Braun – Warsaw Uprising – Prudential Hit – frame 2; https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Photographs_by_Sylwester_Braun?uselang=pl/

Dodaj komentarz