Do Żyrardowa 🚲

Niedawno opisywaliśmy plażę nad Zalewem Żyrardowskim, którą redaktor naczelny serwisu naszzolwin.pl spontanicznie odwiedził na rowerze 🙂 Poniżej krótki opis rowerowej trasy do Żyrardowa i minifotorelacja.

Możliwości dojazdu rowerem do Żyrardowa jest wiele. Najkrótsza trasa wzdłuż drogi 719 to ok. 25 km. Inny wariant drogami wojewódzkimi to trasa 719 a potem spokojniejszą 579. Jednak jazda tymi ruchliwymi drogami do najbardziej przyjemnych nie należy, dodatkowo po drodze niczego ciekawego nie ma. Te warianty mogą jednak zainteresować kolarzy szosowych, dla których ważna jest równa i szybka droga.

Warianty trasy prowadzące przy drogach wojewódzkich

Wariant, który Wam zaproponuję i którym przejechałem wiedzie bocznymi drogami, przez małe i malownicze mazowieckie wsie porozrzucane na ziemi Chełmońskiego 🙂

Autorska trasa do Żyrardowa

Start na skrzyżowaniu Nadarzyńskiej ze Słoneczną, skąd przez równiutką Graniczną i wyboistą Pigwową dojeżdżamy do Książenic. Tu można pojechać prosto na Radonie i Musuły (to była moja droga powrotna), albo pojechać przez Marynin, czyli przez las, w kierunku Władysławowa. Przez Marynin jedziemy Gospodarczą, a potem możemy wybrać albo Siedliskową albo jechać dalej Gospodarczą, Sosnową, Paprociową i Na Skraju. Niezależnie od wybranego wariantu jazdy przez Marynin po wyjeździe na Na Skraju na skrzyżowaniu z Grodziską (droga z pierwszeństwem w kierunku Żabiej Woli) należy skręcić w przeciwnym kierunku w Zdrojową. Świeżo wyremontowaną, asfaltową i zupełnie pustą drogą dojeżdżamy do Mazowieckiej w Musułach. I tutaj mamy znowu kilka wariantów, aby przedostać się do Kuklówki Zarzecznej.

Po drodze spotkamy wiele sielskich obrazków, takich jak np. końska rodzinka na łące 🙂

Niestety tu jest najgorszy fragment trasy, bez asfaltu, częściowo szutrowy, częściowo starym asfaltem. Najłatwiej i względnie najwygodniej będzie pojechać Dębową do Szkolnej w Osowcu. Potem właściwie jedziemy cały czas główną drogą i dojeżdżamy do Wężyka, gdzie właśnie wężykiem zjeżdżamy do głównej drogi – ulicy Józefa Chełmońskiego w Kuklówce Radziejowickiej, która poprowadzi nas do Kuklówki Zarzecznej (miejsca, w którym mieszkał i tworzył Józef Chełmoński).

Malowniczy folwark – Folwark Stare Budy – w Starych Budach Radziejowskich

W tym miejscu rozpoczyna się chyba najprzyjemniejsza część trasy, która wiedzie kompletnie pustymi drogami asfaltowymi do samego Żyrardowa. Po drodze mijamy Budy Józefowskie, Stare Budy Radziejowskie, Bieganów (stąd możemy skręcić do Międzyborowa, albo do Mariampola albo pojechać do Korytowa A). Ja wybrałem ostatni wariant, który potem już w Żyrardowie ul. Mickiewicza doprowadzi nas nad Zalew Żyrardowski.

Plaża nad Zalewem Żyrardowskim

W Żyrardowie warto obejrzeć Starą Przędzalnię, słynną fabrykę lniarską, która rozsławiła Żyrardów w XIX w. Warto wspomnieć, że nazwa miast pochodzi od nazwiska pierwszego dyrektora fabryki Philipa de Girarda. Obecnie miejsce to zostało poddane rewitalizacji i zamienione w centrum handlowo-usługowe, w której mieszczą się również aparthotel i lofty.

Widok na Starą Przędzalnię z Pl. Jana Pawła II w Żyrardowie

Polecam również zobaczyć tzw. osadę fabryczną, która prawdopodobnie jest ostatnim zachowanym takim założeniem urbanistycznym miasta przemysłowego w Europie. Zresztą w Żyrardowie charakterystycznych starych budynków z czerwonej cegły pozostało bardzo wiele.

W oczy rzuca się również kościół pw. Matki Bożej Pocieszenia na dużym Pl. Jana Pawła II, dokładnie naprzeciwko Starej Przędzalni.

Kościół pw. Matki Bożej Pocieszenia w Żyrardowie

Powrót do Żółwina może być tą samą trasą z różnymi jej modyfikacjami opisanymi powyżej. Całość to ok. 70 km, czyli przy szybkiej jeździe, 1 h na zwiedzania Żyrardowa, cała wycieczka powinna zająć ok. 4-5 h.

Równiutki asfalt od Kuklówki Zarzecznej do samego Żyrardowa

Poniżej przebieg całej trasy na mapie:

Pierwszy odcinek trasy
Drugi odcinek trasy
Trzeci odcinek trasy
Czwarty odcinek trasy
Piąty odcinek trasy
Szósty i ostatni odcinek trasy

Dodaj komentarz