Zmiany w systemie odbioru odpadów

Od stycznia 2018 roku zaczyna obowiązywać nowy harmonogram odbioru odpadów oraz nowe zasady segregacji w gospodarstwach domowych. Informacje w tej sprawie zostały podane na stronie Urzędu Gminy Brwinów:

http://www.brwinow.pl/810/4287-zmiana-systemu-segregacji-odpadow.html

Wygląda na to, że nowy system zdążył już spowodować spore zamieszanie jeszcze przed oficjalnym wejściem w życie. Zmiany w harmonogramie zaczęły funkcjonować przedwcześnie. Tym samym mieszkańcy części Żółwina zostali pozbawieni w okresie przedświątecznym jednego terminu na oddanie żółtych worków. To z kolei zmusiło Gminę do uruchomienia interwencyjnej zbiórki, której niestety nie udało się ukończyć przed świętami. Zapewne naturalnym rozwiązaniem byłoby zachowanie starych zasad i terminów
odbioru odpadów do końca tego roku i wdrożenie nowych począwszy od 1 stycznia 2018.  
Czekające nas zmiany dotyczą głównie ceny oraz sposobu segregacji odpadów surowcowych i terminów ich odbioru. Po pierwsze, za odbiór śmieci segregowanych zapłacimy 12 złotych od osoby. Po drugie, dostaniemy trzeci dodatkowy worek na papier i makulaturę. A zatem powinniśmy posiadać następujące worki: „zielony” na szkło, „niebieski” na papier i makulaturę, „żółty” na metal i tworzywa sztuczne. Co istotne, każdy z tych worków będzie odbierany tylko raz w miesiącu.

Zielone worki są zbyt małe, nie opierają się o ziemię kiedy są założone w standardowych stojakach i w miarę napełniania obrywają się. Natomiast te niebieskie są słabej jakości i łatwo ulegają rozdarciom

Za naszym pośrednictwem mieszkańcy przekazują następujące uwagi, które pomogą w usprawnieniu systemu:
1. Zielone worki na szkło powinny być pełnowymiarowe, te mniejsze nie pasują do sortowników i obrywają się w miarę napełniania.
2. Worki niebieskie powinny być solidniejsze, ponieważ te, które obecnie rozdano, bardzo łatwo ulegają rozdarciu.
3. Worki niebieskie i żółte powinny być odbierane w jednym terminie dwa razy w miesiącu.
4. Jeden worek w danym kolorze na gospodarstwo to za mało.

Mamy nadzieję, że nowy system zacznie sprawnie funkcjonować pomimo problemów w okresie przejściowym, a pracownikom Referatu Gospodarki Komunalnej życzymy wszystkiego dobrego w Nowym Roku.

Dodaj komentarz