Nowy cmentarz dla Brwinowa i Podkowy w Żółwinie – co dalej?

Za nami Dzień Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny. Aura tych Świąt, oprócz refleksji nad egzystencją, skłania mieszkańców Żółwina również do pragmatycznych przemyśleń jakie zmiany w naszej wsi spowoduje planowana budowa cmentarza komunalnego dla Podwarszawskiego Trójmiasta Ogrodów. Cmentarz ma być zlokalizowany około 400 metrów od ulicy Szkolnej, w głębi terenu za orlikiem, na 15-hektarowej działce pozyskanej przez Gminę Brwinów w formie darowizny od Agencji Nieruchomości Rolnych. Na powierzchnię grzebalną przeznaczono 5 hektarów, natomiast pozostałe 10 hektarów stanowi rezerwę terenu na powiększenie cmentarza.

Na wrześniowym spotkaniu z mieszkańcami Burmistrz Arkadiusz Kosiński poinformował, że budowa cmentarza w Żółwinie odwleka się z powodu braku funduszy na ten cel w budżecie Gminy Brwinów i trudno dokładnie określić kiedy nastąpi realizacja tej inwestycji. Co istotne, Gmina posiada pozwolenie na budowę, a na chwilę obecną wykarczowano teren pod drogę dojazdową do cmentarza oraz około 5 hektarów pod powierzchnię grzebalną. Już na poprzednich spotkaniach Burmistrz Kosiński wyjaśnił, iż cmentarz ma być przeznaczony dla mieszkańców Gminy Brwinów oraz Podkowy Leśnej, a miasto Milanówek (trzeci partner w projekcie pt. „Podwarszawskie Trójmiasto Ogrodów”) ma swoją nekropolię.
 
Wiele pytań związanych z budową cmentarza nadal nurtuje mieszkańców. Czy ulica Szkolna w Żółwinie, przy której znajduje się szkoła, boisko orlik, a za chwilę mają powstać korty tenisowe, będzie stanowić jedyną drogę dojazdową do cmentarza? Czy możemy liczyć na gminne inwestycje w celu dostosowania infrastruktury drogowej do wzmożonego ruchu? Czy lokalizacja cmentarza w Żółwinie jest jedynym korzystnym rozwiązaniem dla mieszkańców całej Gminy Brwinów oraz Podkowy Leśnej, zmuszając tych pierwszych do dojazdu do oddalonej o kilka kilometrów wsi za drogą wojewódzką nr 719, a tych drugich do pogodzenia się z faktem, że ruch w samym centrum Podkowy wzrośnie jeszcze bardziej?
 
Zdjęcia prezentują karczowisko terenu planowanego cmentarza zimą, wiosną i jesienią.

Dodaj komentarz