Wiatrakowce – co to jest?

18 czerwca podczas Pikniku Rodzinnego w Żółwinie można będzie podziwiać na ziemi i w powietrzu wiatrakowce. Ale co to właściwie jest?

Wygląda jak śmigłowiec, nie ma skrzydeł, w powietrzu utrzymuje się dzięki wirnikowi, ale ma też śmigło jak samolot. Jak to właściwie lata?

W wiatrakowcu, inaczej niż w śmigłowcu wirnik nie jest napędzany, a kręci się tylko jak wiatrak napędzany pędem powietrza. Stąd nazwa – wiatrakowiec.

Przepływ powietrza przez wirnik powstaje dzięki ruchowi do przodu, wywołanemu przez silnik i śmigło. Tak jak samolot, żeby utrzymać się w powietrzu, wiatrakowiec musi posuwać się do przodu, nie może zawisnąć jak śmigłowiec.

Ale dzięki wirnikowi i zgromadzonej w nim energii, wiatrakowiec może lecieć bardzo wolno i wykonywać bardzo ciasne manewry. Jest też niezwykle bezpieczny. Gdyby nawet nastąpiła awaria silnika, wirnik będzie się kręcił nadal i pozwoli na łagodne lądowanie.

Najlepszą analogią dla lotu wiatrakowca jest „lot” nasion klonu. Wirując, łagodnie opadają na ziemię. To fenomen zwany „autorotacją”, dzięki któremu kręci się także wirnik wiatrakowca. I stąd wiatrakowce zwane są też „autożyro”.

Zapraszamy do podziwiania tych niezwykłych maszyn już w najbliższą sobotę!

2 myśli na temat „Wiatrakowce – co to jest?

Dodaj komentarz