Modernizacji sieci energetycznej

Na zebraniu wiejskim w dniu 16 czerwca 2011 roku omawiana była kwestia koniecznej Modernizacji sieci energetycznej w miejscowości Żółwin.

Stan większości linii energetycznych pozostawia wiele do życzenia. Transformatory, słupy, kable, instalowane nieraz 40-50 lat temu ulegają ciągłej degradacji.

Niezrozumiałe jest, że Terenia i Kopana, obsługiwane przez PGE RE Grodzisk Mazowiecki mają całkowicie odnowioną, nowoczesną sieć, a Żółwin i Owczarnia nadal opierają się o oryginalne instalacje z lat 60-tych.

Skorodowane słupy transformatora przy Szkolnej

Dla wielu mieszkańców znaczenie mają także względy estetyczne i ekologiczne. TP może od dawna realizować strukturę sieci i przyłącza kablami podziemnymi, a PGE RE Pruszków „upiększa” naszą miejscowość skorodowanymi, krzywymi słupami
energetycznymi.

Nowo wykonywane przyłącza domów są już realizowane kablami podziemnymi, (są one jednak finansowane przez właścicieli posesji), ale cała sieć to linie napowietrzne, „gołe” kable dotykające gałęzi drzew.

W wyniku takiego przeprowadzenia sieci, regularnie, w majestacie prawa niszczone są (przycinane) drzewa wzdłuż ulic i dróg.

Ul. Szkolna mogłaby być piękną aleją klonową, gdyby posadzone tam dużym nakładem środków drzewa nie były przez lata niszczone przez TP z powodu linii telefonicznej,a obecnie są niszczone dalej przez PGE RE Pruszków.

Myślę, że na każdej posesji, ulicy i drodze w Żółwinie znajdziecie Państwo podobne przykłady dewastacji zieleni przez PGE RE Pruszków.

Wyeksploatowana i zniszczona linia napowietrzna na terenie Szkoły w Żółwinie zagraża bezpieczeństwu dzieci. Nieizolowane kable dotykają gałęzi drzew, podczas deszczu upływy napięcia po pniu grożą porażeniem. Oczywiście, dla PGE RE Pruszków najłatwiej będzie wyciąć drzewa. Ale może jednak zmusić ich do położenia linii podziemnej dla zasilenia sąsiedniego domu mieszkalnego.

Linia w gałęziach dębów przed szkołą
Zdarta przez linię energetyczną kora drzewa przed szkoła

 

Obecnie realizowana jest długo oczekiwana inwestycja, Zespół Boisk „Orlik”. Ponadto wykonywane ma być uzupełnienie oświetlenia w kilku ulicach.
Może to dobra okazja, aby wymusić na PGE RE Pruszków modernizację
linii, choćby w pobliżu tej inwestycji?

W ostatnich latach lawinowo narasta liczba nowo przyłączanych domów. Sieć jest na granicy wytrzymałości, a PGE RE Pruszków nie dokonuje żadnych modernizacji i inwestycji, poza nowymi przyłączami finansowanymi przez nowych użytkowników.

W każdym naszym rachunku za energię elektryczną widnieje „opłata przesyłowa”, mająca w swym zamyśle służyć finansowaniu utrzymania i modernizacji sieci. Nie wiadomo, na jakie cele jest przeznaczana ta opłata wpływająca na konto PGE RE Pruszków, ale na pewno nie na inwestycje.

Dodaj komentarz